Gabinet Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii
Dorota Bielas Sylwester Bielas

Psychoterapia indywidualna

Uprzejmie informujemy, że 11.01.2017 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka Hanny Rydlewskiej „Po prostu przyjaźń". Opowiada ona o różnych odcieniach relacji przyjacielskich. Znajdują się w niej opowieści o ciekawych, dramatycznych i poruszających przyjaźniach, a także 10 rozmów z psychologami, socjologami m.in. z dr Ewą Woydyłło, dr Magdaleną Namysłowską, Tomaszem Sobierajskim, dr Konradem Majem, a także, o czym miło nam poinformować, z Sylwestrem Bielasem.

A oto kilka cytatów z książki:

Dla zawiązania przyjaźni niezbędne jest dostrzeganie podobieństw, umiejętność przyjmowania perspektywy drugiej osoby. Jednak w późniejszych etapach jej trwania nieuchronnie pojawią się różnice. Nie jesteśmy podobni do siebie we wszystkim. Różnice mogą ożywiać i wzbogacać związek, tylko musimy potrafić o nich otwarcie rozmawiać. Inaczej nie uda się nam zbudować trwałych i dobrych relacji z drugą osobą. O przyjaźń trzeba się troszczyć, jest wspólnym dobrem. Dbanie o nią wiąże się między innymi z odwagą mówienia o rzeczach, które nas dzielą.
Sylwester Bielas, psycholog i psychoterapeuta

Lojalność w przyjaźni jest bezwarunkowa. Przyjaciela powinniśmy wspierać nawet wówczas, kiedy nas zawiedzie, gdy zachowa się niegodnie lub nieprzyzwoicie. Wspieranie to nie potakiwanie. Przyjaciel powinien pomóc odzyskać pion, naprowadzić na właściwą ścieżkę. Bez tak pojmowanej lojalności nie ma przyjaźni – może być znajomość, kumplowanie się, wspólnota interesów. Natomiast przyjaźń, relacja piękna i szlachetna, ratująca człowieka przed samotnością, opiera się na zaufaniu, ale także na wzajemnej trosce.
dr Ewa Woydyłło, psycholog, terapeutka uzależnień

W przyjaźni mówimy o silnie rozbudowanej sferze intymnej bazującej na wspólnych upodobaniach, powiedzonkach, na braku wstydu. Gdy jednak w takiej relacji zaczyna się pojawiać silne uczucie tęsknoty, zazdrości, chęć stałego przebywania z drugą osobą, obsesyjne myślenie o niej – to po prostu już nie jest przyjaźń. To znak, że zaczął się stan zakochania.
dr Konrad Maj

Dobra przyjaźń polega między innymi na tym, że nie blokuje indywidualnego rozwoju tworzących ją ludzi. Jest jakaś pula doznań, którymi nie chcą i nie muszą się ze sobą dzielić. Czasem w przyjaźni trzeba zrobić pauzę, kiedy na przykład w rodzinie jednego z przyjaciół dzieje się coś ważnego, kiedy któryś z nich decyduje się na ślub lub dziecko. Taka pauza to nic strasznego, mocna przyjaźń ją przetrwa.
dr Magdalena Namysłowska

Facebookowa „przyjaźń" to często trwanie w ułudzie. Ja ci dam „lajka", ty dasz mi „lajka", inni będą wiedzieli, że jesteśmy blisko, i będą nam zazdrościć. Tymczasem królowie Facebooka mogą nie mieć wokół siebie nikogo, kto zdecyduje się na szczerą rozmowę z nimi. Badania wykazały, że co czwarty Polak nie ma przyjaciela.
Tomasz Sobierajski

Zachęcamy do przeczytania!